Lokata antypodatkowa

Lokata antypodatkowa
Dochód z lokat bankowych czy zyski z oszczędzania poprzez fundusze inwestycyjne co do zasady są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem w wysokości 19 proc. zysku, tzw. podatkiem Belki. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, iż takim dochodem dzielimy się z fiskusem, gdyż do wyliczania, potrącania i odprowadzania tego podatku jest zobowiązana instytucja finansowa, w której lokujemy pieniądze. Tymczasem jest wiele sposobów, by uniknąć płacenia podatku Belki, a w konsekwencji zwiększenia korzyści z oszczędzania o niemal jedną piątą. Dotyczy to zarówno samych lokat bankowych, funduszy inwestycyjnych, jak i innych form oszczędzania. Banki oraz inne instytucje finansowe wykorzystują tu rozmaite kruczki prawne, np. zasady zaokrąglania podatku, by do potrącenia podatku Belki od zysku oszczędzającego w ogóle nie doszło.
Nim więc zdecydujemy się podpisać umowę o lokatę, prowadzenie rachunku funduszy inwestycyjnych itp. powinniśmy sprawdzić, czy instytucja finansowa, której zamierzamy powierzyć oszczędności, uchroni nas przed podatkiem Belki. Jeśli nie, idźmy do konkurencji, która gwarantuje taką opcję.
Pamiętaj!
Banki oraz inne instytucje finansowe, które prowadzą kilkudniowe lokaty, wykorzystują zasady zaokrąglania podatku, by do potrącenia podatku Belki od zysku oszczędzającego w ogóle nie doszło.

Brak komentarzy: