Wspólne rozliczenie podatku

Wspólne rozliczenie
Każde małżeństwo i każda osoba samotnie wychowująca dziecko może zmniejszyć swój podatek, korzystając ze wspólnego rozliczenia. Nie jest to prawo co prawda dostępne zawsze, bo nie dotyczy np. sytuacji, gdy małżonek lub dziecko są opodatkowani ryczałtem lub podatkiem liniowym, ale tam, gdzie jest to możliwe, daje spore korzyści. Największą korzyść ze wspólnego opodatkowania mają małżonkowie o wyraźnie zróżnicowanym poziomie zarobków, czyli gdy dochody jednego z nich mieszczą się w pierwszym, a drugiego w drugim przedziale skali podatkowej. Korzyści będą też wtedy, gdy jeden z małżonków nie uzyskuje dochodów opodatkowanych PIT. Identyczną korzyść, jak w przypadku małżonków, gdy jedno z nich nie ma dochodów, daje wspólne rozliczenie z samotnie wychowywanym dzieckiem. Cała korzyść w obydwu przypadkach wynika z tego, że w takich sytuacjach dochód (lub wspólne dochody) dzieli się na połowę i od tak ustalonego wyniku wylicza podatek. Co prawda ten trzeba później przemnożyć przez dwa, ale i tak uzyskuje się korzyść, bo albo dochód jest opodatkowany według niższej stawki, albo też mamy zysk wynikający z zastosowania do niezarobkującego małżonka kwoty zmniejszającej podatek.
Pamiętaj!
Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się: jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, wobec której sąd orzekł separację. Może to być również osoba pozostająca w związku małżeńskim, której małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

1 komentarz:

pit 36 formularz pisze...

Wydaję się nieskomplikowane, ale jak jest w rzeczywistości? I czy istnieje szansa na wspólne rozliczenie się jeśli nie posiada się statusu współmałżonka?